loading

چگونه رباتیک می تواند به مراقبت های بهداشتی کمک کند؟

پزشکی رباتیک

رباتیک مردم را به صورتی مشغول می کند که شبیه هیچ فناوری دیگری نیست. اما اپراتورهای ربات های صنعتی امروزه واقعاً چه کاری می توانند انجام دهند و نکته علمی در این بین چیست؟ هفته رباتیک اروپا (European Robotics Week) چشم اندازهای جدیدی درباره دنیای رباتیک صنعتی ارائه می دهد. شرکت KUKA نیز در این هفته عملیاتی در سطح اروپا شرکت می کند، اما امسال با موضوعی ویژه.

چه از ربات های صنعتی در خطوط تولید بزرگ صحبت کنیم و چه سلول های رباتیک کوچک مستقل را در جای جای زندگیمان مشاهده کنیم، بدون شک رباتیک مدت هاست که به عنوان بخشی جدانشدنی به صنعت و کار ما راه پیدا کرده است. طبق گزارش اخیر فدراسیون بین المللی رباتیک (IFR)، سال گذشته 2.7 میلیون ربات در کارخانه های سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت، که این یک رکورد جدید است.

و کارشناسان IFR انتظار دارند که بیماری همه گیر کرونا اتفاقا باعث تسریع در این پیشرفت شود. تقاضای زیادی برای راه حل های ضد عفونی با ربات ها یا راه حل های لجستیکی با پشتیبانی ربات در کارخانه ها و انبارها وجود دارد. و حتی گاهی آنها مستقیماً در مبارزه با کرونا کمک می کنند. به عنوان مثال، ربات های صنعتی از پرسنل آزمایشگاه پشتیبانی می کنند و یا تجهیزات محافظتی را چاپ می کنند.

 ربات ها می توانند در مراقبت های بهداشتی به شما کمک کنند و بار سنگینی را از دوش شما بردارند.

کرونا همچنین یک چشم انداز ویژه را مورد توجه قرار داد به نام “رباتیک پزشکی” (Medical Robotics). سالهاست كه علم پزشكی به كمك های رباتیک متکی است، از تشخیص سرطان گرفته تا كاربردهای توانبخشی، تا جراحی های كم تهاجم. ربات ها همچنین می توانند در خانه های سالمندان و پرورشگاه ها کمک کنند که نتیجه آن راحتی و سرعت در انجام کار پرسنل خواهد بود. بنابراین KUKA به عنوان بخشی از هفته رباتیک امسال در اروپا، روی موضوع رباتیک در مراقبت های بهداشتی تمرکز کرد.


اما رباتیک چه امکاناتی در این زمینه ارائه می دهد؟

ما در اینجا چند نمونه جالب از دنیای پزشکی را جمع آوری کرده ایم:

بیمارستان دانشگاهی آلبورگ در دانمارک از سیستمی متشکل از یک ربات آزمایشگاهی و یک جعبه حمل و نقل هوشمند برای بررسی و مرتب سازی خودکار نمونه های خون استفاده می کند. راهکارهای جابجایی رباتیک (Pick&Place) مانند این، فشار کار پرسنل بیمارستان راتا حد زیادی کاهش می دهد.

ربات آزمایشگاهی و یک جعبه حمل و نقل هوشمند برای بررسی و مرتب سازی خودکار نمونه های خون

شرکت مهندسی پزشکی Life Science Robotics ابزاری پزشکی برای رباتیک تراپی و جابجایی بیمار تولید کرده است. برای این منظور از KUKA’s LBR Med استفاده شده است. با توجه به تایید اولیه پزشکی، این ربات صنعتی برای ادغام در تجهیزات پزشکی بسیار مناسب است.

رباتیک تراپی و جابجایی بیمار با استفاده از پرتودرمانی، استفاده از چاقوهای فلزی در درمان تومور کاهش یافت. اکنون به لطف تلاش های علمی واحد مهندسی پزشکی شرکت Accuray و موفقیت در تولید CyberKnife® System، روش چاقو در حال احیای مجدد است، اما این بار با بکارگیری سیستم رباتیک صنعتی برای تابش دقیق (precision irradiation)، نه یک چاقوی جراحی معمولی.

سیستم رباتیک صنعتی برای تابش دقیق


حتی اگر با چشم انداز “Hospital 4.0” فاصله زیادی داشته باشیم، در حال حاضر هم نوآوری و توسعه فراوانی وجود دارد. تعداد بی شماری از شرکت های نوپا (استارتاپی) و تحقیقاتی در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه ربات ها می توانند در آینده به ما کمک کنند تا سالم شویم و سلامت بمانیم.

لازم به ذکر است که یک ایده خاص هیجان انگیز از ایتالیا برنده جایزه نوآوری KUKA با شعار “چالش رباتیک پزشکی” (Medical Robotics Challenge) در ماه نوامبر امسال شد:

اخباربروزرسانی هامهم

Industry 4.0Medical RoboticsPick and PlacePick&PlaceSmart FactorySmart Productionبسته بندی رباتیکپزشکی با رباتپزشکی رباتیکتکنولوژی رباتیکتولید هوشمندجابجایی با رباتجابجایی رباتیکراهکارهای رباتیکربات KUKAربات پزشکیربات در پزشکیربات صنعتیربات های صنعتیرباتیک پزشکیساخت رباتسلول رباتیککاربرد های رباتکارخانه هوشمندنوآوری رباتیکهمکاری انسان و رباتهوش مصنوعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *